Řadu týdnů dominovala místní komunální scéně „Kauza inženýrka Jana Netíková“. Bylo o ní řečeno a napsáno mnoho. Jde však jen o střípek z mozaiky skandální personální a kádrové politiky radnice. Odborně zdatní a zkušení profesionálové, vykonávající svou práci v souladu se zákonem, dostanou pro své zásadové postoje zákeřný vyhazov, maskovaný organizační změnou. Důležité pozice bývají naopak obsazovány spřízněnými osobami, přičemž jejich základním kvalifikačním kritériem je loajalita vrtochům radnice. Upevňuje se tak moc i kontrola peněžních toků. Zřizují se trafiky pro kamarády, čemuž se také říká politická korupce. Aby vše bylo naoko v pořádku, proběhne formální výběrové (vy)řízení, ve kterém zvítězí předem vybraný kandidát, ve zkratce tzv. PVK.
Tento příspěvek píši jako bývalý člen výběrové komise vedené starostou města, jejímž úkolem bylo vytvořit formální podklad pro zvolení PVK do vyrobené pozice ředitele městské knihovny. Snažím se být korektní, nemám potřebu ho jmenovat.
Nejprve malé historické srovnání.
V pozici místostarosty města jsem měl před lety za úkol zajistit výběrové řízení na ředitele Technických služeb Poděbrad. Vyhlášení výběrového řízení bylo oznámeno s velkým předstihem v celostátních médiích a na pracovních portálech. Přihlásilo se přes 50 uchazečů, výběr byl tříkolový, několikadenní, za asistence personální agentury. Dnes je vše jinak. Například tak, že PVK bývají do pozic dosazeni ihned s pracovním zařazením „dočasně pověřen výkonem funkce“. Následně se koná formální výběrové (vy)řízení, ve kterém dočasně dosazený PVK zvítězí. Diskrétně, bez publicity, pouze v rozsahu nezbytného oznámení. Potřebné křoví vytvoří jeden až dva další uchazeči, kteří jsou promptně vyřazeni. Výběr končí, litera zákona byla naplněna.
V případě ředitele městské knihovny bylo nutné trafiku nejprve vybudovat, volná nebyla žádná. Proto se knihovna účelově vyčlenila z městského kulturního centra jako samostatný subjekt. A ten potřebuje svého ředitele. Oznámení o konání výběrového (vy)řízení na tuto pozici bylo vyvěšeno na úřední desce strategicky těsně před Štědrým dnem. V době, kdy mají občané jiné starosti, než studovat, co se na radnici chystá. Následovaly svátky. Po nich již nezbylo mnoho času na kompletaci podkladů. Přihlásil se pouze PVK. Pak se ale vyskytla komplikace. Kromě PVK se přihlásily ještě dvě paní. Energická bankovní manažerka se zkušenostmi s řízením kolektivu i získávání dotací. Dále profesionální knihovnice, která vystudovala odbornou školu a následně Filozofickou fakultu UK, obor knihovnictví, 12 let praxe, z toho 5 let ve vedení knihovny v jiném městě. PVK profesní vzdělání ani adekvátní praxi v knihovnictví neměl. S předstihem podal výpověď v zaměstnání tak, aby mohl nastoupit do nové pozice, kterou za pár týdnů spolehlivě vyhraje. Přihlášku podal nekompletní, nepřiložil požadované lustrační osvědčení a už z těchto formálních důvodů neměla být jeho přihláška vůbec přijata. Uchazečům jsem během pohovorů položil několik otázek, které jsem si dopředu musel dlouze nastudovat a připravit, neboť sám pracuji mimo tento obor. Paní knihovnici jsem na nic nenachytal. Věděla vše, v rozsahu mnohem širším, než jsem si byl schopen sám připravit. Zkrátka, profesionálka. PVK naopak nevěděl prakticky nic. Zkrátka, neználek. Dialog připomínal pořad „Nikdo není dokonalý.“ Kocourkovské byly závěrečné výroky komise. „Bankovní manažerka je moc akční a energická, tudíž se na tuto pozici nehodí“. Druhé odůvodnění bylo ještě bizarnější. „Paní knihovnice určitě není vhodná, moc nás zklamala, dáváme ji na poslední místo“. Naopak „PVK je skvělý, vhodný, určitě jej doporučujeme, zná poměry …“
Jako jediný opoziční zastupitel v komisi jsem navrhl do pozice uchazečku s nejvyšším možným vzděláním v oboru, dlouholetou praxí a rozhledem. Naopak jsem navrhl vyloučit PVK z důvodu jeho profesní nekompetentnosti. Jak asi mohlo dopadnout moje sólové doporučení v komisi, tvořené vyjma starosty loajálními přisluhovači je jasné. Svoji reklamaci průběhu VŘ jsem uvedl do zápisu, který stejně nebude nikdo nikdy číst. A jak to nakonec dopadlo? Vítězný PVK z funkce ředitele městské knihovny zakrátko sám utekl.
Zní to jednoduše. Město vyhlásilo výběrové řízení na dodávání nových herních prvků na dětská hřiště v Poděbradech v celkové hodnotě 2 milióny 894 tisíce 846 korun, plus DPH. Šlo o nadlimitní zakázku, tedy o povinnost jednat na základě výběrového řízení. Už se zdálo, že vše proběhne podle zákona.
Přihlásilo se několik firem, pak se soutěžilo, které z nich bude zakázka přidělena a ejhle, vznikla z toho tři místa. Zřejmě proto, že radu nebo někoho z rady zaujala firma, která se umístila až na třetím místě. Co tedy teď? No, hlavu si dlouho nelámali, protože existuje přece výjimka! Výběrové řízení tak bylo zrušeno, zakázka se v klidu na popud radního Mareše rozdělila na několik dalších menších a kouzlo chtěného je na světě! Další schválená výjimka posléze jen požehná, aby se jednotlivé, už čtyři zakázky malého rozsahu mohly zadat bez výběrového řízení!
Jednoduchou machinací tak byla upřednostněna předem vyvolená firma a nikomu ani nevadí, že v rozporu se zákonem o zadávání veřejných zakázek a bez řádného zadávacího řízení pro zakázky malého rozsahu. Vedle principu a morálky, město i původní vítězná firma utrpěly finanční ztráty. Aby toho nebylo málo, zjistili jsme, že většina ze sporných usnesení, která byla radním kolegou Marešem předkládána, byla přijata mimo řádný program jednání rady nebo na mimořádném jednání rady bez náležité důvodové zprávy. Zřejmě proto, aby se materiál nedostal k rukám úředníků města a jeho právníkům. Takto rafinovaně a promyšleně to kdosi zařídil s cílem vyhnout se kontrolním mechanismům úřadu.
My jsme si ale toho všimli, řídíme se zákonem a je naší povinností, jak se říká, konat! Jedná se přece o trestné činy – zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, zneužití pravomoci úřední osoby a možné další, přijetí úplatku nevyjímaje. A protože preferujeme tzv. „otevřenou radnici“, oznamujeme občanům, že jsme podali trestní oznámení pro podezření ze spáchání trestného činu na neznámého pachatele.
DĚKUJEME!
Souběžně s dostatkem podpisů pro vypsání referenda jsme také získali podpisy více než sedmi zastupitelů, jako nezbytnou podmínku k žádosti o svolání mimořádného zastupitelstva s jediným bodem, kterým je návrh na schválení místního referenda. Znovu připomínáme, že by mělo proběhnout souběžně s termínem komunálních voleb ve dnech 5.-6. října 2018.
Udělali jsme první krok, který byl úspěšný. Vyhlášení místního referenda podpořily téměř tři tisíce občanů Poděbrad.
Teď už je jisté, že poděbraďáci si chtějí splnit svůj dlouhodobý sen. My děkujeme za podporu a věříme, že se nám to společně podaří.
V ČÍSLECH
ν 27. 6. 2018 – první krok sdružení Naše Poděbrady- předání získaných podpisů
ν 2 811 – počet podpisů na 354 podpisových listinách
ν 5 – počet týdnů, kdy sdružení NP podpisy nashromáždilo.
ν 3.000 – tolik podpisů odhadem jsme získali celkem, před vyloučením těch s neúplnými údaji nebo nezletilých.
ν 300 miliónů korun – rozpočet města Poděbrady
ν 15.000 – počet obyvatel Poděbrad
ν 3,5 miliónů korun – tolik město stojí roční provoz zimního stadiónu.
ν 5.-6. 10. 2018 – vyhlášení referenda a komunální volby.
První krok k uskutečnění místního referenda o výstavbě krytého plaveckého bazénu učiněn!
Ve středu 27.června předali členové přípravného výboru Jiří Málek a Jaroslav Formánek a zastupitel Ing. Miroslav Holas na podatelnu Městského úřadu v Poděbradech 354 podpisových listin, které obsahují 2811 podpisů obyvatel města, pro vyhlášení místního referenda o výstavbě plaveckého bazénu v Poděbradech.
Byla tak završena naše pětitýdenní snaha o získání dostatečného počtu podpisů. Je třeba na tomto místě poděkovat všem členům sdružení Naše Poděbrady a dobrovolníkům, kteří ve svém volném čase oslovovali obyvatele a snažili se je získat pro podporu myšlenky místního referenda. Setkávali jsme se s velkým zájmem veřejnosti jak z Poděbrad tak i „přespolních“. Zde bychom si dovolili malé povzdechnutí na to, že kdyby se sbíraly i podpisy lidí z blízkého okolí, tak bychom jich měli dostatek během výrazně kratší doby. Děkujeme vám, občanům Poděbrad, kteří jste připojili svůj podpis a budeme se i nadále s maximálním úsilím snažit, aby Vaše podpora k uskutečnění místního referenda o vybudování plaveckého bazénu nevyšla vniveč.
Je třeba také objektivně přiznat, že ne všichni obyvatelé Poděbrad podporují myšlenku výstavby krytého plaveckého bazénu, i když byli v menšině. Jejich výtky lze v podstatě shrnout do tří základních otázek. Kde, za kolik a jak drahý by byl provoz?
Investiční náklady na realizaci, při současné finanční kondici města Poděbrady a při správném nastavení finančního plánu rozpočet města rozhodně nijak dramaticky nezatíží. Jakmile se občané v referendu vyjádří kladně, tzn., že si bazén přejí, spočítáme veškeré výdaje na stavbu bazénu s péčí dobrého hospodáře. Již nyní předběžně víme, že v žádném případě stavbou bazénu neohrozíme další městské investice ani jiné kapitoly rozpočtu.
Mnoho dotazů bylo i na výši provozních nákladů a velmi by záleželo na tom, jaké doplňkové služby by byly součástí celého areálu plaveckého bazénu. Pokud bychom si za měřítko vzali plavecký bazén v Kolíně, kde je restaurace, bistro, sauny, masáže a další prostory, přinášející do rozpočtu města příjmy, které činí zmiňovaný plavecký bazén téměř soběstačný. Pro srovnání finanční náročnosti jednotlivých sportovišť, můžeme zmínit poděbradský zimní stadion, který každý rok odčerpává z městského rozpočtu cca 3,5 mil. korun a to je jen část z dotací, které jdou v Poděbradech na sportovní zařízení a jejich provoz.
Jsme přesvědčeni, že město Poděbrady s více než 300 miliónovým rozpočtem a téměř 15 tisíci obyvateli si bazén nejenom může dovolit, ale obyvatelé si ho zaslouží!
Jsme na začátku celého procesu a věříme, že se podaří místní referendum uskutečnit, bude úspěšné a zaváže zastupitelstvo, které vzejde z podzimních komunálních voleb, aby napřelo veškeré síly k uskutečnění tohoto záměru a našlo optimální místo. Prostě už dost slibům ve volebních programech, ale jasně definovaný závazek výstavby bazénu!
Jaké tedy budou následné kroky? Až na městě proběhne kontrola získaných podpisů, bude sdružení Naše Poděbrady iniciovat svolání mimořádného zastupitelstva s jediným bodem, jímž by mělo být schválení místního referenda, které by mělo proběhnout souběžně s komunálními volbami 5 – 6. října 2018.
Půjdete do toho s námi?
Aktuální číslo našich novin obsahuje nejnovější informace o dění v Poděbradech.