logo Naše Poděbrady

stan
 

Poděbradská osobnost

Sympatizují s námi...

RNDr. Zdeněk Havlas, DrSc.

Koho volit v komunálních volbách 2014 v Poděbradech?
Nedávno jsem četl článek současného starosty Poděbrad, jehož obsažný text by se dal shrnout do jediné věty: „Prokázali jsme, že dovedeme město řídit a tak nás volte opět“. Je to skutečně dostačující argument pro volbu představitelů města na další 4 roky? Podle mých řídících zkušenosti nikoliv. Je sice dobré vědět, že někdo něco dokáže, ale tento samotný fakt mi nestačí. Hodně lidí ve vedoucích funkcích, přes veškerou zkušenost, upadne do stereotypu, přestane mít nové nápady, přestane mít ambice něco změnit, vylepšit, přestane naslouchat svému okolí, nebo se dokonce začne bát o své postavení a veškerou svou aktivitu zaměří na boj s možným konkurentem a začne nepřátele vyhledávat, ber kde ber.
Proto jsem se raději podíval na volební programy jednotlivých stran a pokusil se orientovat podle toho, co kandidáti navrhují jako své cíle. A očekával jsem dobře promyšlené plány a ambiciózní cíle, které nemusí být v průběhu volebního období úplně naplněny, jak praví má zkušenost, ale bez nich se ani nezačne. A nestačil jsem se divit. Je zhruba měsíc před volbami, a některé strany a uskupení si ani nedali práci, aby předložily svým voličům své volební programy. Jiní jsou více než skromní.


Dovolte mi seznámit Vás se svými postřehy z hledání a pročítání volebních programů. Je s podivem, že právě strany vládní koalice jsou na tom nejhůř. Politické hnutí ANO a ČSSD žádný volební program na svých stránkách nemají! ANO dokonce nemá v této době ani své stránky přístupné. ODS na svém volebním programu stále ještě pracuje a zveřejní ho v pravý čas. Kdy ten asi nastane, když měsíc předem je ještě moc brzo?
KSČM se prezentuje programem více než skromným, ve čtyřech bodech, z čehož hned první by vyžadoval legislativní změnu, která by se musela probojovat celostátně. To je asi nad síly této místní organizace. Navíc si svůj program po sobě ani nepřečetli, na svých stránkách neuvádějí volební program, ale volební „ptogram“.
Uskupení Naše Poděbrady zveřejnilo svůj program v deseti bodech. Některé body mě oslovili, jiné nejsou pro mě tolik zásadní, ale můžou být důležité pro jiné (např. zjednodušení a zpřehlednění bytové situace). S potěšením jsem tu nalezl témata, která považuji za důležitá a v Poděbradech (a nejen v tomto městě) představují významný problém. Těmito tématy je doprava v krátkodobém i dlouhodobém horizontu (alternativní dopravní cesty a optimalizace prostupnosti v době rozsáhlých rekonstrukcí by uvítal asi každý), osvobození seniorů od poplatků za komunální odpady (kéž by se také zavázali, že udělají přítrž v nepořádku kolem kontejnerů), a hlavně chtějí něco udělat se vzhledem města i dál od centra. Dřívější představitelé se soustředili na centrum a park, kde utratili hodně peněz. Což o to, za tato místa se člověk nemusí stydět ani před svými hosty ze zahraničí. Ale podívejte se na další části a bude Vám smutno. A tam žije většina z nás. Velice mě potěšil záměr vybudovat společenský sál (ovšem tento bod se najde i u několika dalších subjektů, abychom byli spravedliví). Léta to cítím jako velký nedostatek Poděbrad a konat např. maturitní plesy poděbradského gymnázia na Loučeni, v Libici či v Kolíně považuji za ostudné. To je přesně ten programový bod, na který jsem čekal. Přináší vizi, dlouhodobou, s vědomím, že se to nemusí povést. Ale už nastartování tohoto procesu je zásadní. Kdybych před lety neměl vizi nového ústavu, dnes by nebyl ústav rekonstruován a nepatřil mezi světové špičky v oboru. Program Našich Poděbrad by ovšem mohl být poněkud rozvedený, třeba v komentářích. Rád bych třeba věděl něco víc o plánovaném plaveckém bazénu (Je ekonomická studie? Jak velké procento obyvatel Poděbrad by plaveckému bazénu dala přednost před, řekněme, lepší a lacinější parkovací situací?).


Do devíti bodů formulovalo svůj program Poděbradské fórum (se Stranou zelených a Pirátskou stranou v zádech). Program není špatný, má řadu bodů, které by Poděbradům prospěly. Ale je přespříliš obecně koncipován a v řadě bodů člověk nedohlédne praktických kroků. Ne u všech, některé body jsou rozebrány na stránkách Fóra, např. situace s pěší dopravou u přemostění železniční tratě. Poslední bod se mi ale hrubě nelíbí. Chtějí hájit veřejné finance před „nekompetentností a neodborností úředníků i volených zástupců“. Obecně je dobré udělat vše pro řádné využívání všech prostředků. Ale tento bod anonymně osočuje úředníky i (ještě nezvolené) zastupitele z neodbornosti. A sami se pasují na ty osvícené. Víc pokory a úcty k druhým by neškodilo. A pokud mají konkrétní poznatky, je tu možnost medializace (pro začátek) a trestního oznámení (když už by to jinak nešlo).
S devaterem přichází i TOP 09 a sdružení nezávislých kandidátů a každý bod je rozveden do několika podbodů. Tento program, dle mého soudu, asi nejúplnější ze všech programů, byť se neobejde bez typické „propagandy“ TOP: „TOP 09 prosadila zákon o rozpočtovém určení daní“. Všichni přece víme, že TOP 09 nemá takovou sílu v Poslanecké sněmovně. Trochu skromnosti by neškodilo. Nicméně program je to dobrý. Jenom škoda, že přední představitelé této strany v současných vysokých funkcích na radnici toho alespoň část už neprosadili. To je pro mě jisté varování.

Dvě uskupení mě matou svými názvy, Volba pro Poděbrady a Volba pro město Poděbrady. Volba pro město Poděbrady přichází s desaterem. Většina bodů ale vyvolává otázku „Jak to ale chcete udělat?“, někdy i „Co vlastně chcete udělat?“. Například pro zlepšení školství chtějí různé alternativy škol, od mateřských po vysoké. Mám tomu rozumět tak, že město zřídí Universitu Poděbrady? Či co mají na mysli? Při čtení programu Volby pro Poděbrady jsem se nemohl ubránit pocitu, že už jsem něco podobného četl. Podívejte se třeba na program TOP 09 a je vám jasné, že někdo od někoho opisoval. Volební program Volby pro Poděbrady je dobře sepsán a charakterizoval bych ho jako konzervativní pokračování v současných snahách radnice. Ocenil bych trochu více rozletu a nové vize. Program mi připadá jakoby svázán znalostí omezených možností. A já mám rád, když se alespoň ve vizích jde o hodný kus dál.
Tak koho volit v Poděbradech. Doporučuji všem přečíst si volební programy. A přidat k tomu znalost osobních vlastností kandidátů, alespoň těch předních. A také si odpovězte na otázku, zda dáváte přednost přízemní jistotě či raději půjdete do rizika změn. A podle toho se rozhodněte. Já osobně dávám přednost kandidátu č. 8 Naše Poděbrady.
Přeji Vám šťastnou ruku při volbě našich zastupitelů, kteří ovlivní naše životy na jistou dobu.

 

RNDr. Zdeněk Havlas, DrSc.
obyvatel Poděbrad a nositel Hellichovy medaile
vedoucí vědecký pracovník ÚOCHB
člen Rady vlády pro vědu, výzkum a inovace

Chráníme město před zadlužením

Chráníme město před zadlužením Jako jediní jsme upozornili na to, jak…

Pozvánka na besedu města

Pozvánka na besedu města Pokud se zajímáte o dění ve městě a nejsou V…

Občané Žižkova - nestojíme o vás!

Občané Žižkova - nestojíme o vás! Tak by se dal hodnotit vzkaz starosty …

Další výsměch vedení města všem „noclehářům”

Další výsměch vedení města všem „noclehářům”…

8 měsíců v opozici: Velké zděšení!

8 měsíců v opozici: Velké zděšení! Je tomu již půl roku, co jsme poprv…

Výsledek hospodaření města

Výsledek hospodaření města O výsledku hospodaření města vypovíd…

Žižkov ve slepé uličce...

Žižkov ve slepé uličce... V poslední době jsme se stali svědky další…

Moc náhod najednou...

Moc náhod najednou... Co je šikana? Šikana označuje fyzické i…

Chceme nové dětské hřiště pro Poděbrady

Chceme nové dětské hřiště pro Poděbrady Všemi možnými silami…

Pomníky nebo chodníky?

Pomníky nebo chodníky? Žalostný technický stav poděbradské …