logo Naše Poděbrady

stan
 

Alice Nováková. Smím prosit?

Říká se, že šaty dělají člověka. A kde jinde sehnat dobře padnoucí oblek než u dobrého krejčího. Dobrý krejčí ví, jak dlouhé šosy mít, kde střihnout rukáv a jakou barvu kravaty ke košili. Ovšem jak by asi vypadal člověk ve společnosti,

kdyby si ušil oblek sám? A vybral by ty správné barvy? Nejspíš by se mu všichni vysmáli, nebo hůř, odvraceli by pohled v hlubokém pohoršení. Projdete-li se ovšem po poděbradském náměstí, vypadá to dost podobně. A ne jenom tam. Každý dům si vybral barevnou ceduli s reklamním nápisem, nahodile a zcela ne padnoucí k historii budov. Jakoby se zapomnělo, že hlavní náměstí je vizitkou města. Obývákem, kam si zveme návštěvu. A tak jako se chodí pro oblek ke krejčímu, tak by naši radní měli zavítat k architektovi pro sjednocené náměstí. Ptáte se: ”Co zase ta Nováková má?!!”

 

Je mi líto Poděbrad, které mi leží na srdci a  jeho problémy tíží jako balvan. Večer ulehám vždy s nadějí, že třeba příští den nám svitne na lepší časy, že někomu svitne a dá Poděbradům hezkou novou fazonu, a ono nic. Jen ti pštrosi jsou zde stále přemnožení, dupou a hrabou a já mám strach, že na rozryté půdě vzroste tak akorát plevel (lebeda). Každé ráno, cestou do práce, procházím kolem nově opravených květinových hodin. Pýchou naší kolonády, kde je nyní nově informační cedule. Zaráží mě ovšem fakt, že druhým jazykem, hned po češtině, není ani angličtina, která je uznávaná jako světový jazyk, ani němčina pro naše nejbližší sousedy. Azbukou se dočtete kudy a kam v Poděbradech jako kdybychom žili 40 let nazpět. Asi si říkáte: „Takový detail, co má být.” Jenže právě těmi detaily se přibližujeme k dokonalosti a dokonalost přeci není maličkost.

Znovu se tedy vracím k mé původní myšlence, k chybějícímu městskému architektovi. Zdá se mi to jako do očí bijící fakt, tak jako si na postavení domu objednáte zedníka, tak si na postupné zvelebování města pozvete odborníka, který tomu rozumí. (Nikdy bychom pak nemuseli zvát návštěvy na náměstí plné reklamních slunečníků, cedulí a reklam a stydět se za kýčovitý dojem.) Centrem našeho města by měl být poděbradský zámek a socha krále Jiřího, nikoliv slunečníky od limonád, barevné reklamní cedule a podobné poutače. Stejně tak lázeňské kolonádě by měla být vetkána symetrie a nikoliv ledabyle postavené sloupky proti autům před lázeňskou poliklinikou v nově zvelebené části parku.

Estetika není o velkých penězích, je o pohledu na věc, zdravém rozumu a o skloubení příjemného s užitečným. Má v nás navodit příjemný pocit nebo třeba jen úsměv na tváři. Tak jako v ženách tento pocit vzbudí nové šaty, příjemný parfém, nové lodičky, tak u mužů to může být hezké auto, posekaný trávník či dobrý oběd.

Před čtyřmi lety byl slibován návrat k tradicím. Jestli tím byla myšlena tradice utracení celého rozpočtu, tak jako tomu bylo zvykem za dob totality, kdy všechno bylo všech, a tak se vše utratí. Začalo to návratem ke květinovým hodinám za 250 tisíc korun a tím to skončilo. Myslíte si, že by městský architekt opravdu stál tolik? Měl to být krok vpřed. Ale tak se mi zdá, že v Poděbradech dnes znamená zítra, a půjde-li to takto dál, bude dnešek žít včerejškem, tak jako tomu bylo před 40 lety i s rusky psanou informační cedulí.

Je mnoho měst, kde architekta mají, menších, s menším rozpočtem, ale zato se selským rozumem a kuráží zachovat tradici a přesto udělat krok vpřed. Pak nám teprve začne ta pravá lázeňská sezona. Smím prosit?

Alice Nováková

 

Chráníme město před zadlužením

Chráníme město před zadlužením Jako jediní jsme upozornili na to, jak…

Pozvánka na besedu města

Pozvánka na besedu města Pokud se zajímáte o dění ve městě a nejsou V…

Občané Žižkova - nestojíme o vás!

Občané Žižkova - nestojíme o vás! Tak by se dal hodnotit vzkaz starosty …

Další výsměch vedení města všem „noclehářům”

Další výsměch vedení města všem „noclehářům”…

8 měsíců v opozici: Velké zděšení!

8 měsíců v opozici: Velké zděšení! Je tomu již půl roku, co jsme poprv…

Výsledek hospodaření města

Výsledek hospodaření města O výsledku hospodaření města vypovíd…

Žižkov ve slepé uličce...

Žižkov ve slepé uličce... V poslední době jsme se stali svědky další…

Moc náhod najednou...

Moc náhod najednou... Co je šikana? Šikana označuje fyzické i…

Chceme nové dětské hřiště pro Poděbrady

Chceme nové dětské hřiště pro Poděbrady Všemi možnými silami…

Pomníky nebo chodníky?

Pomníky nebo chodníky? Žalostný technický stav poděbradské …