logo Naše Poděbrady

stan
 

Třídíš? Třídím! Třídíme aneb Odpadu není nikdy dost

Některé kontejnery na tříděný odpad dokazují, že se v Poděbradech vytřídí velké množství odpadu.

Ostatně toto úsilí je i náležitě odměněno. Za minulý rok 2013 našemu městu tříděný odpad vynesl přes jeden a půl milionu korun. Rozhodně se nejedná o zanedbatelnou částku. Co kdybychom ale chtěli být ještě efektivnější ve třídění odpadu? Inspiraci můžeme hledat v Ostravě, kde každá domácnost obdržela modrou, zelenou a žlutou tašku právě na tříděný odpad. Na každé tašce je navíc uvedeno, co všechno do ní patří a čeho se vyvarovat. Uživatelé si navíc pochvalují i ideální velikost tašek a pohodlnou manipulaci.

Ve většině případů se kontejnery na plasty/tetrapack a papír v Poděbradech vyvážejí dvakrát týdně, ale na některých stanovištích to přesto nestačí. Je tedy správný krok, že je v plánu objemy kontejnerů navýšit. Neměly by tedy být už kontejnery přeplněné a více prostoru by se mělo přeci jenom využít. Ostatně v Ostravě svůj projekt s taškami nedělali pro nic za nic. Zaznamenali nárůst vytříděného odpadu o devatenáct procent, což předčilo mnohá očekávání. Pokud by se stejné číslo povedlo díky speciálním taškám i v Poděbradech, tak by to přineslo navýšení dotace o necelých tři sta tisíc korun. Pokud se bude vycházet z loňských čísel. Na první pohled to nemusí být závratná částka, navíc když se připočtou i náklady na první investici. Nechci podceňovat obyvatele Ostravy, ale myslím si, že my tady v Poděbradech máme na více. S rostoucími procenty vytříděného odpadu by rostla i částka za dotaci, která by se mohla investovat třeba na opravu chodníků, nebo by mohla zamezit růstu cen za svoz odpadu.

Nesmí se ovšem zapomenout, proč odpad třídíme. Kvalitnější životní prostředí by mělo být tou hlavní prioritou. Každý z nás má možnost se rozhodnout, kam vhodí PET lahev nebo třeba nepotřebný papír. Projekt se speciálními taškami by zkvalitnil třídění občanům, kteří již třídí a přesvědčil ty méně důsledné.

Petr Dvořák

Chráníme město před zadlužením

Chráníme město před zadlužením Jako jediní jsme upozornili na to, jak…

Pozvánka na besedu města

Pozvánka na besedu města Pokud se zajímáte o dění ve městě a nejsou V…

Občané Žižkova - nestojíme o vás!

Občané Žižkova - nestojíme o vás! Tak by se dal hodnotit vzkaz starosty …

Další výsměch vedení města všem „noclehářům”

Další výsměch vedení města všem „noclehářům”…

8 měsíců v opozici: Velké zděšení!

8 měsíců v opozici: Velké zděšení! Je tomu již půl roku, co jsme poprv…

Výsledek hospodaření města

Výsledek hospodaření města O výsledku hospodaření města vypovíd…

Žižkov ve slepé uličce...

Žižkov ve slepé uličce... V poslední době jsme se stali svědky další…

Moc náhod najednou...

Moc náhod najednou... Co je šikana? Šikana označuje fyzické i…

Chceme nové dětské hřiště pro Poděbrady

Chceme nové dětské hřiště pro Poděbrady Všemi možnými silami…

Pomníky nebo chodníky?

Pomníky nebo chodníky? Žalostný technický stav poděbradské …